پنجشنبه 9 تير 1401.
امروز :

12 تكنيك مهم در آزمون آيلتس ( IELTS )

دوازده تکنیک طلایی برای موفقیت در آزمون آیلتس IELTS

تکنیک های فراوانی در هر بخش از آزمون آیلتس ( آن را آیلتز نیز تلفظ می کنند) ( IELTS ) وجود دارند که لازم است بیاموزید، اما 12 تکنیک زیر در عین سادگی مفید ترین تکنیک هایی هستندکه برای موفقیت در آزمون آیلتس ( IELTS )  لازم هستند.

 

مولف: استاد بابک عبادی


1. يك دقيقه طلايي شروع آزمون

هنگامي كه سوالات بخش Listening‌ در اختيار شما قرار مي گيرد، حدود 60 ثانیه طول می کشد که آزمون حقیقتا شروع شود، نخست  يك مثال  براي شما از بلندگو پخش مي شود تا با نحوه پاسخ دادن به سوالات اين بخش بيشتر آشنا شويد و سپس این مثال دوباره تکرار می شود،  با توجه به اینکه با نحوه شرکت در آزمون آشنا هستید، در اين مدت زمان تا آنجا كه مي توانيد سوالات را  جلوتر بخوانيد و با موضوعSection‌ هاي مختلف آزمون Listening ‌و اينكه چه مواردي مورد سوال است آشنا شويد. اين پيش آمادگي مي تواند تا  1 نمره باعث افزايش نمره شما باشد. چون در حقيقت يكي از  علت هاي اصلي از دست دادن پاسخ ها، معمولا آماده نبودن براي دريافت آنهاست.

2.    دقيقا بدانيد كه چه نوع اطلاعاتي را بايد پاسخ بدهيد

مهمتر از گوش كردن يا خواندن براي يافتن جواب،  ‌درك دقيق سوال است، ‌هميشه به سوال خوب دقت كنيد و نوع پاسخ را تشخيص دهيد، درک دقیق سوال و مشخص کردن اینکه چه چیزی سوال خواهد بود، موثر ترین تکنیک است.

آيا پاسخ يك شماره خواهد بود؟ يك اسم خواهد بود؟ نام يك مكان خواهد بود؟

از لحاظ گرامري پاسخ به چه گروهي تعلق مي گيرد؟ آيا من به دنبال فاعل هستم؟ آیا من به دنبال يك صفت هستم؟

اين پيش بيني نوع پاسخ، به شما كمك مي كند كه تنها به شكار جواب بنشینید، و به راحتي كلماتي را كه نمي توانند جواب باشند،  فيلتر كنيد.

3.    از كلمات سوال بعنوان مترادف هاي جواب در متن استفاده كنيد و نسبت به آن ها حساس باشيد

در بسياري از مواقع سوال به شكل مفهومي هم معني عبارتي است كه مي شنويد يا مي خوانيد

بعنوان مثال مي شنويد كه People who are living nearbyو مي خوانيد Neighbors، اگر دقت كنيد اين دو هر دو به معنی "همسایه" و به عبارت ساده تر Synonym هستند.

‌به معني كلمات حساس باشيد به عنوان مثال اگر مي شنويد Neighborhood بدانيد كه لغت نزدیک به آن Environment‌ است، نه Neighborچون Neighborhood‌ به معني محيط همسايگي است، نه شخص همسايه.

4.    به تفاوت Not given‌ و دو گزينه False‌ و True‌ حساس باشيد.

از اشتباهات بارز داوطلبان در آزمون Reading‌ نحوه مواجه شدن آنها با  سوالات گروه True-False-‌Not given است.

براي حل مشكل كمبود وقت بايد به تكنيك هاي پاسخگويي سريع و دقيق Reading‌ مجهز باشيد كه در مورد آن توضيح داده خواهد شد  و اما براي تشخيص گزينه درست در مورد True-False-‌Not given به مثال زير دقت كنيد:

قاضي براي حكم اعدام هرگز دلايل لازم را با كافي اشتباه نمي كند! ( به مفهوم و محدوده قدرت كلمات حساس باشيد، فرض كنيد در حال تنظيم يك قرار داد هستيد، حتي به يك and‌ يا Or ساده نيز دقت كنيد) بعنوان مثال اگر قاضي ببيند كه شما شاهدي براي اينكه شب وقوع جرم خانه بوديد نداريد،‌ حكم نمي كند كه شما قاتل هستيد، بلكه فقط به شما مظنون خواهد ماند.

(NOT GIVEN)

هرگاه دليل كافي براي اثبات چيزي وجود داشت،‌ آن گزاره True است.

هرگاه دليل كافي براي رد كردن چيزي وجود داشت، آن گزاره False‌ است.

ولي هرگاه اصلا دليلي وجود نداشت يا دليلي وجود داشت ولي براي اثبات كافي نبود،

آن گزينه Not given است.

به مثال زير كه يك سوال واقعي آزمون بخش General Reading است توجه كنيد:

This shirt comes in many different colors.

(اين پيرهن در رنگهاي متنوع توليد مي شود)

حال شما قاضي هستيد وسوال اين است كه :

This Shirt comes in yellow too.

(اين پيراهن در رنگ زرد نيز توليد مي شود)

پاسخ درست به نظر شما چيست؟

همانطور كه يك قاضي عادل قضاوت مي كند، اين موضوع كه اين پيراهن در رنگهاي متنوع توليد مي شود لزوما به اين معني نيست كه حتما در رنگ زرد هم توليد مي شود، بنابراين گزينه Not given‌ صحيح است.

ولي اگر گزاره اين بود : اين پيراهن ممكن است در رنگ زرد نيز توليد شود،‌

آن موقع خوب مي دانيد كه گزينه True‌ جواب درست بود.

5.    پيشيني كنيد كه چه پاسخي خواهيد شنيد و به ماجراي داستان نيز توجه كنيد.

مثلا اگر موضوع يك آزمايش تجربي براي كودكان است كه با پرواز آشنا شوند و شما به انتظار نوشتن نام لوازم مورد نياز هستيد؛  اگر در ليست لوازم مورد نياز براي انجام آزمايش كلمه Pepper‌ را شنيديد، به آنچه شنيديد شك كنيد،‌ حتي اگر به طور واضح هم Pepper‌ بشنويد، باز ممكن است اشتباه كرده باشيد، لحجه هاي مختلف گاه واقعا باعث اشتباه می شوند، آنچه شنيده ايد را با توجه به موضوع داستان قضاوت كنيد،  احتمالا بجای Pepper بايد Paper گفته شده باشد، چون احتمال استفاده از كاغذ براي نشان دادن جريان هوا و پرواز مثلا با ساختن يك هواپيماي كاغذي، خيلي بيشتر از استفاده از فلفل است كه چشم همه شاگردان را خواهد سوزاند!  پس در يك كلام فکر  كنيد و در مورد صحت آنچه شنيديد قضاوت كنيد.

یک تکنیک دیگر توجه به گرامر است، آنچه می شنوید باید از لحاظ گرامری درست باشد، دقت کنید که در آزمون آیلتس (IELTS )  دقیقا آنچه می شنوید باید بر روی کاغذ آورده شود و شما مجاز به تغییر ساختار گرامری آن نیستید، مثلا نمی توانید به جای نامی که شنیدید، صفت آن را بنویسید. بنابراین اگر آنچه می شنوید از لحاظ گرامی نمی تواند با جواب سوال هماهنگ باشد، احتمالا آنچه فکر می کنید شنیده اید آنچه گفته شده نیست و یا پاسخ نیست.

6.    لغت هاي ناآشنا را با توجه به موضوع داستان معني كنيد.

به مجموع داستان نيز توجه كنيد، بجاي اينكه تنها به لغت و شنیدن پاسخ حساس باشيد،‌سعي كنيد كه ديد كلي نسبت به داستان را در نظر بگيريد،‌ موضوع اصلي داستان كليد حدس زدن بسياري از لغت هايي است كه معني آن را نمي دانيد،‌اين تكنيك هم در Listening‌ و هم در Reading  به شما كمك مي كند كه معني كلماتي را که درست نشنيده ايد يا نمي شناسيد به شكل تقريبي حدس بزنيد.

مثال Listening:

This cot is better, since it has larger space for your baby to sleep

حال اگر معني كلمه Cot را نمي دانيد، مضطرب نشويد، به آنچه شنيديد فكر كنيد،‌ به راحتي حدس خواهيد زد كه Cotمكاني براي خوابيدن كودكان است ... يعني همان تخت کودکان نوزاد  كه معمولا حفاظ دارد.

7.    بدانيد كه سوال بعدي چيست كه جا نمانيد و همانطور كه گوش مي كنيد منتظر پاسخ سوال بعدي نيز باشيد.

خيلي مهم است كه همواره سوال بعدي را نيز زير نظر داشته باشيد، اين امر باعث آرامش شما خواهد شد كه سوال بعدي را از دست نداده ايد، اين تكنيك هم در Listening‌ و هم در Reading‌ حياتي است، بنابراين توصيه مي شود كه هميشه دو سوال دو سوال در حافظه خودتان نگه داريد و به جستجو يا انتظار جواب باشيد.

8.    از آنچه بین پاسخ ها در بخش Listening نوشته شده بعنوان مکان یاب استفاده کنید.

توجه داشته باشید که مطالبی که بین دو نقطه چین در بخش Listening نگاشته شده اند، به شما کمک می کنند که ردیابی کنید که گوینده به چه سوالی رسیده است، این مطالب را با استرس نخوانید و تنها به آنها به شکل یک نشانه توجه داشته باشید، بهترین تشبیه تابلوی راهنمایی است که در جاده به شما می گوید مثلا" 20 کیلومتر به تهران " شما با نگاه کردن به این نوشته ها متوجه می شوید که هنوز وقت کافی برای خواندن سوالات بعدی دارید و گوینده هنوز به سوال بعدی نرسیده است، به این ترتیب با آرامش و زمان کافی پاسخ سوال قبلی را می نویسید و یا سوال های بعدی را خواهید خواند.

9.    مراقب باشيد  امكان تغيير عقيده گوينده يا نويسنده زياد است.

معمولا از Section2‌ به بعد، چه در آزمون Listening‌ و چه در آزمون Reading امكان تغيير نظر وجود دارد، بايد صبور باشيد و مطلب را تا آخر بشنويد يا بخوانيد  و سپس پاسخ نهايي را كه به نظر شما درست است يادداشت كنيد، مباد كه از هيجان پيدا كردن جواب باقي مكالمه را گوش نكنيد  و فقط شروع به نوشتن كنيد، يا از خواندن باقي متن صرف نظر كنيد. معمولا هنگامی که داوطلب با خوشحالی در حال نوشتن پاسخ است، گوینده نظرش را تغییر می دهد و با عبارتی مانندHold on!  نظر جدیدی را بعنوان پاسخ پیشنهاد می کند.

10.    سوالهاي كه پشت سر هم آمده را شناسايي كنيد و آماده خلاصه نويسي يا نگه داري در ذهن باشيد.

يكي از علت هاي اصلي جاماندن در آزمون Listening ، غفلت در مورد سوالاتي است كه درست پشت سر هم عنوان مي شوند، ‌اين سوالات اين اشتباه را تقويت مي كنند كه در هيجان نوشتن پاسخ اولين سوال، تمركز براي شنيدن پاسخ سوال بعدي را از دست بدهيد، توصيه مي شود كه در آغاز آزمون سوالات بخش Listening را كه در يك سطر و بدون فاصله قرارداده شدند با يك نگاه سريع شناسايي كنيد   و منتظر نوشتن هر دو جواب بمانيد، لازم نيست كه جوابها را كامل ياد داشت كنيد، در پایان آزمون  به شما ده دقيقه وقت داده خواهد شد كه پاسخ هايتان را پاك نويس كنيد، فقط فراموش نكنيد كه اين زمان اضافی براي آزمون Listening است نه براي بقیه بخش های آزمون آیلتس ( IELTS ) .

11.     در تست هاي چند گزينه اي فقط سوال ها را بخوانيد.

جوابهاي طولاني را فقط اگر وقت شد نگاه كنيد،‌پاسخ هر سوال را به شكل خلاصه يادداشت كنيد و در 10 دقيقه پايان تست جوابهاي ياد داشت شده را با گزينه ها تطبيق داده و انتخاب كنيد. چون زمان براي خواندن و يادداشت كردن كافي در حين شنيدن تست كافي  نخواهد بود.

سوالات چند گزينه اي كه پاسخ گزينه هاي آنها كوتاه است را مي توانيد سريع بخوانيد، ولي وقتي پاسخ ها  يك خط طولاني است، خواندن تمامي پاسخ ها غير ممكن است، پاسخ ها مهم نيستند، مهم درك شما از سوال است، اگر سرگرم خواندن  گزینه های سوالات شويد،‌احتمال دارد كه تمركزتان به آنچه مي شنويد از دست برود.

اگر سوال ها را با دقت بخوانيد، و آنچه به عنوان پاسخ تشخيص مي دهيد را به طور خلاصه در كنار سوال به زبان انگليسي يا فارسي با يك يا دو كلمه يادداشت كنيد، ‌در 10 دقيقه پاياني بخش Listening وقت کافي خواهيد داشت تا آنچه نوشته ايد را با پاسخ هاي چند گزينه ای مطابقت داده و بهترين پاسخ را انتخاب نماييد، اين حرفه اي ترين روش پاسخ به چند گزينه اي ها است، كه البته داوطلباني كه استرس زياد دارند از انجام آن مي پرهيزند، زيرا بر اين باورند كه ممكن است قدرت تطبيق پاسخ خودشان را با پاسخ هاي اصلي نداشته باشند، شايد همين نگراني و استرس  دلیل این باشد كه اين گروه از داوطلبان هميشه نمره اي پايين تر از میزان شايستگي شان اخذ مي كنند.

12. Writing IELTS را از Task2 شروع کنید

آیا می دانید که Task 2 امتیازی به مراتب بیشتر از Task 1 دارد و با این حال اکثر داوطلبان وقت کافی برای کامل کردنTask 2 در نظر نمی گیرند، با توجه به اینکه Task2 دشوار تر است و ذهن شما را بیشتر خسته خواهد کرد، بهترین استراتژی آن است که اول Task2 را انجام دهید، برای انجام Task2 میزان 40 دقیقه زمان در نظر بگیرید و سپس در 20 دقیقه باقی مانده Task 1 را انجام دهید، و هرگز زمان را برای چک نویس و پاک نویس هدر ندهید، بلکه از مداد نرم استفاده کرده و هرجایی که نیاز به ویرایش مجدد داشت، متن را تصحیح کنید.

این 12 تکنیک ساده به شما کمک می کند که از نتیجه آزمونتان بسیار بیشتر راضی باشید، تکنیک های موثر دیگری نیز برای تسلط بر هر کدام از 4 مهارت آزمون آیلتس ( IELTS )  وجود دارد که در دوره های خصوصی آزموش زبان بابک عبادی خواهید آموخت و البته به مرور در این وب سایت نیز منتشر خواهند شد.

 

1-برای آشنایی با ویژگیهایی منحصر به فرد آکادمی عبادی اینجا کلیک کنید.( اینجا کلیک کنید.)

2-برای موفقیت در آزمون آیلتس، لازم است که مهارت ها و تکنیک ها را همزمان تقویت کنید، امروز برای یک دوره ویژه آکادمی عبادی را ثبت نام کنید.(شهریه ها و تخفیف ها.)

 

 

با آرزوی موفقیت برای شما که به زندگی بهتر می اندیشید!

 

تمامی حقوق این مطلب متعلق به آموزش زبان انگلیسی بابک عبادی می باشد و استفاده از آن تنها با ذکر نام منبع آموزش زبان انگلیسی بابک عبادی، و نام وب سایت WWW.ENGLISH-EBADI.COM مجاز می باشد.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
/component/komento/?controller=captcha&task=display&tmpl=component&captcha-id=667145
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • https://secure.gravatar.com/avatar/d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e?s=100&d=mm

  مهمان (امیر ماه)

  ممنون. واقعا مفید بود

 • https://secure.gravatar.com/avatar/d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e?s=100&d=mm

  مهمان (منصور)

  با کمال تشکر از آقای مهندس عبادی در خصوص راهنمایی های ارزنده شما
  چند نکته بسیار مهمی که بنده نمیدانستم و باعث افت نمره لیستنینگ ام بود اینجا بیان کردید که جای بسی تشکر و قدردانی دارد.

 • https://secure.gravatar.com/avatar/d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e?s=100&d=mm

  مهمان (مرتضی)

  ;)واقعا عالی بود

  از Karaj, Alborz Province, Iran
 • https://secure.gravatar.com/avatar/0b56ddd76d54b095aa2d67a46907db9b?s=100&d=mm

  مهمان (پارسا)

  بسیار سپاسگزارم.

  از Tehran, Tehran Province, Iran
 • https://secure.gravatar.com/avatar/0b56ddd76d54b095aa2d67a46907db9b?s=100&d=mm

  مهمان (شکوفه)

  خیلی عالی بود. ممنون

 • https://secure.gravatar.com/avatar/0b56ddd76d54b095aa2d67a46907db9b?s=100&d=mm

  مهمان (رضا)

  مطالب بسیار خلاصه و مفید بود. متشکرم

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره ها و ثبت نام با ما تماس بگیرید

کارشناسان آموزش به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

ارتباط با ما