سه شنبه 3 خرداد 1401.
امروز :

بهترین روش برای آماده شدن برای آزمون Speaking آیلتس IELTS چیست؟

نویسنده : استاد بابک عبادی

 

The Best Way To Prepare For

شاید به نظر غیر منتظره باشد، ولی اولین قدم برای آمادگی برای آزمون آیلتس IELTS این است که یک مرکز آزمون آیلتس IELTS خوب پیدا کنید که ممتحن شما شخص مثبت و دلسوزی باشد، چه بسا داوطلبانی که آماده آزمون مصاحبه آیلتس IELTS بودند ولی به خاطر کم لطفی و یا حسادت یک ممتحن غیر مسول نمره حقیقیشان را دریافت نکرده اند، بلی قسمتی از واقعیت با عدالت فرق می کند و نباید اینطور فرض کنید که تمامی مراکز آزمون آیلتس IELTS دلسوز و متعهد هستند، چون این واقعیت ندارد. برای یافتن بهترین مراکز آزمون آیلتس IELTS همیشه در اینترنت جستجو کنید و نظرات اشخاصی که آزمون داده اند را مطالعه کنید، و همینطور می توانید مستقیم از اینجانب مشاوره بگیرید. ( قسمت تماس با ما )، واقعیت این است که کیفیت آزمون و ممتحن ها تغییر می کنند و یک مرکز آزمون که روزی شهرت خوبی نداشته، می تواند در آینده مرکز آزمونی خوبی باشد و بالعکس.

وقتی که خاطری جمع پیدا کردید که بهترین تلاشتان را برای یافتن بهترین مرکز آزمون آیلتس IELTS انجام داده اید، حال نوبت به آن می رسد که بدانید در حقیقت در آزمون آیلتس IELTS چه مواردی سنجیده می شوند و ممتحن در حقیقت به چه شکل مهارت شما در زبان انگلیسی را ارزیابی می کند. مهارت Speaking در آزمون آیلتس IELTS در سه قسمت مهم ارزیابی می شود، نخست صحت گفتار که به آن Accuracy گفته می شود، سپس روانی صحبت که به آن Fluency گفته می شود و سوم تنوع لغت و اصطلاحات که به آن lexical Complexity گفته می شود، این سه مهارت به ترتیبی که ذکر شد دارای اهمیت هستند. خوب حالا بیایید نگاهی دقیق تر به هر کدام از این سه مهارت داشته باشیم، یاد بگیریم که این سه مهارت در مکالمه انگلیسی و از نظر ممتحن آزمون آیلتس IELTS چه هستند و چه نیستند.

مهارت صحت گفتار یا Accuracy: منظور مهارت این است که شما صحبت کنید و در صحبت کردن اشتباهی نداشته باشید، ولی کار به همین آسانی نیز نیست، اگر شما تلاش کنید که ساده صحبت کنید و جملات ساده و کوتاه بگویید، نمره خوبی دریافت نخواهید کرد، باید تلاش کنید که تنوع گرامری داشته باشید و در عین حالیکه نشان می دهید در استفاده از ساختارهای گرامری مهارت دارید، اشتباهی نداشته باشید. برای روشن شدن مطلب توجه کنید که حتی یک انگلیسی زبان هم اگر کم و ساده صحبت کند نمره خوبی در آزمون آیلتسIELTS نخواهد گرفت. حال سوال این است که چه گرامرهایی بهتر است که در صحبت کردن شما استفاده شوند؟

 

Eglish Grammar%20in%20ielts%20by%20babak%20ebadi

 

گرامر ها در زبان انگلیسی به دو گروه Progressive و Static تقسیم می شوند، صحبت کردن به زبان انگلیسی بدون استفاده از گرامرهای Progressive غیر ممکن است، در حالیکه شما می توانید گرامرهای Static را برای مدت درازی در صحبت کردن استفاده نکنید، بعنوان مثال گرامر زمان حال ساده و گذشته ساده دو گرامر از گروه Progressive هستند، در حالیکه ساختارهای مختلف استفاده از کلمه As در جمله به گروه Static تعلق دارند، در آزمون آیلتس IELTS مهم این است که شما بتوانید گرامرهای Progressive گوناگونی را در صحبت کردن بکار ببرید، در حالیکه استفاده از گرامرهای استاتیک اهمیت چندانی ندارد. اصلی ترین گرامر های Progressive به قرار زیر هستند:

1. Simple Present

2. Simple Past

3. Present Perfect

4. Past Perfect

5. Present / Past Continuous

6. Passive

7. If clause

استفاده از این گروه گرامری در صحبت کردن وقتی ممکن است که به استفاده از آنها عادت کرده باشید و همینطور الگوهایی از قبل آماده در ذهنتان داشته باشید که به راحتی این ساختارها را در آن ها بارها استفاده کرده باشید و سر جلسه مصاحبه بدون نیاز به فکر کردن، این ساختارها برای شما جاری شوند.

بعنوان مثال وقتی که ممتحن یعنی Examiner in IELTS از شما سوالی می پرسد که به آن قبلا فکر نکرده اید، می توانید اینطور شروع کنید:Actually, I have never thought about this subject before, but well now that I am thinking about it….

اینگونه الگوها که برای صحبت کردن به شما کمک می کنند و همینطور زمان کافی برای تفکر در ذهن شما ایجاد می کنند، می توانند در عین حال فرصتی باشند که بتوانید مهارت خودتان را برای داشتن تنوع در استفاده از گرامرهای Progressive اثبات کنید. در دوره مکالمه آیلتس IELTS موسسه، یکی از تمرین های مهمی که انجام می شود استفاده از این الگوها در صحبت کردن است و هر زبان آموز در هر هفته در بسته آموزشی در بخش Pattern الگوهای جدیدی برای صحبت کردن دریافت می کند، که همین الگوها در صحبت کردن در جلسه بعدی با او تمرین می شود و همینطور باید قادر باشد این الگوها را از حفظ در آزمون موسسه ما بنویسد و یا در صحبت کردن تغییر داده و استفاده کند. این الگوها یکی از ابتکارهایی هستند که سالهاست در خدمت زبان آموزان قرار گرفته اند و برخی از مدرسین موسسات دیگر آنها را با Collocation ها که در حقیقت عبارت چند کلمه ای هستند اشتباه می گیرند، حقیقت این است که آنها حق دارند زیرا که Pattern ابتکار و هدیه من به زبان آموزان است و چیزی نیست که آنها در جای دیگری دیده باشند.

Pattern ها نه تنها زبان آموزان را برای آزمون کمک می کنند، بلکه آنها را قادر می سازند که مانند یک بومی زبان صحبت کنند و در استفاده از کلمات و همینطور حروف اضافه اعتماد به نفس داشته باشند.

مهارت Fluency: منظور از Fluency روانی صحبت است، یعنی صحبت کردن با میل و بدون انقطاع، بگذارید منظورم را برای شما روشن تر و ساده تر بیان کنم، اگر شما در پاسخ دادن بی میل باشید و پاسخ های کوتاه و مختصر به سوالات Examiner بدهید، ممتحن Examiner آزمون آیلتس IELTS می اندیشد که برای شما صحبت کردن دشوار است و به همین علت پاسخ مختصر داده اید، او فرض دیگری نمی کند ، چون در حقیقت آزمون آیلتس IELTS یک فرصت برای نمایش توانایی شما در زبان انگلیسی است، این آزمون یک مکالمه واقعی نیست که شما فقط وقتی در مکالمه گرم بگیرید که به آن علاقه دارید، در حقیقت باید هر موضوعی که مورد بحث مکالمه است را با روی گشاده بپذیرید و در مورد آن سخن پروری کنید، این نیز خود مهارتی است که بدست آوردن آن آسان نیست، در این زمینه در کلاسهای مکالمه به زبان آموزان تکنیک های ساده ولی عملی و پر کاربردی آموزش می دهیم که به راحتی بتوانند موضوع را توسعه دهند، بعنوان مثال وقتی که یک موضوع را به شما می دهند که به آن علاقه ای ندارید، بر خلاف انتظار اکثر متقاضیان، شما می توانید به شکل منطقی و قدم به قدم موضوع را تغییر بدهید و این از نمره شما به هیچ وجه کم نمی کند، به عنوان مثال اگر موضوع مورد سوال بهترین مراکز تفریحات آبی در شهر شماست و شما حرف زیادی برای گفتن در این مورد ندارید، می توانید اشاره کنید که شما به این موضوع توجه زیادی در شهرتان نداشته اید ولی تا آنجا که شنیده اید در جنوب تهران یک پارک تفریحی آبی وجود دارد، آنگاه به چهره ممتحن که همچنان مشتاق شنیدن است یک لبخند بزنید تا چهره اش کمی گشاده شود و ادامه دهید که تفریحات آبی تنها یکی از تفریحاتی است که ما در شهرمان داریم، و تفریحات دیگری در بخش غربی شهر به نام پارک ارم وجود دارد و همینطور رستورانهای خوبی در بخش شمال داریم و ... متوجه شدید؟ در حقیقت شما می توانید حرف را به موضوعات مرتبط دیگر تغییر دهید و کافی است که قسمتی از سوال را که مرجع است تشخیص دهید، به عبارت دیگر تفریحات آبی بخشی از تفریحات است، بنابراین صحبت در مورد تفریحات مرجع است و می تواند محور چرخش بحث باشد، تقریبا تمامی متقاضیان آزمون آیلتس IELTS باهوش هستند و مطمئن هستم شما با هوشی که دارید به خوبی از این تکنیک برای توسعه صحبت استفاده خواهید کرد و اگر نیاز داشتید تکنیک های بیشتری را نیز در کلاسهای مکالمه بخش Speaking for IELTS خواهید آموخت.

حال سوال این است که مهارت Fluency چه چیز نیست؟

خوب قبل از اینکه پاسخ این سوال را بدهم، بگذارید یک تجربه کمی خنده دار را برای شما بازگو کنم، مدتی در شهری در کالیفرنیای شمالی زندگی کردم به نام سن حوزه San Jose، مردم بومی این شهر به سریع صحبت کردن مشهور هستند، وقتی که برای اولین بار با یکی از این مردم بومی شروع به صحبت کردم، از من خواهش کرد که کمی آهسته تر صحبت کنم که متوجه صحبت من بشود! آنچه برای ما در تهران پیش می اید این است که گاهی آنقدر زبان انگلیسی را بیش از اندازه برای خودمان تمرین می کنیم که سرعت صحبت کردن ما بیش از اندازه ای می شود که لازم است و در حقیقت فاصله های سکوت لازم بین کلمات را حذف می کنیم، وقتی که به شهر لوس آنجلس در جنوب کالیفرنیا نقل مکان کردم، متوجه شدم که مردم این شهر بسیار کند تر از مردم کالیفرنیای شمالی صحبت می کنند و باز باید سرعت صحبت کردنم را کاهش بدهم، جالب اینجا بود که در سفر دیگری به شرق آمریکا برای دیدن اقوامی در شیکاگو متوجه شدم که مردم شرق آمریکا حتی آهسته تر از مردم لوس آنجلس صحبت می کنند، تا ان اندازه آهسته صحبت می کنند که می دانم شما باور نمی کنید!، بعد از کمی تحقیق در آموزشگاه های زبان انگلیسی واقع در لوس انجلس متوجه شدم که یکی از تمرین های اصلی برای افزایش روانی صحبت خارجی زبانان، به ویژه مردم ایران زمین که بیشتر به این شهر مهاجرت می کنند، کمک به آنها برای کاهش سرعت مکالمه شان می باشد، به آنها آموزش داده می شود که بعد از هر چند کلمه، نفسی تازه کنند، مکثی کنند ، روی کلمه بعدی تاکیدی کنند ، تا صحبت کردنشان از حالت مسلسل خارج شود و شمرده و قابل درک صحبت کنند. خوب با این داستان که برای شما تعریف کردم آیا هنوز لازم است که تاکید کنم که سریع صحبت کردن به زبان انگلیسی به هیچ وجه افتخار نیست و باعث کاهش نمره شما در بخش Fluency نیز می شود؟

 

 

Fluency And Fast Talking In%20ielts%20by%20babak%20ebadi

 

 

مهارت Lexical Complexity در حقیقت چیست؟

تفاوت است بین کسی که انگلیسی را با دایره لغات بسیار محدود صحبت می کند و کسی که می تواند برای رساندن منظورش از دامنه وسیعی از کلمات استفاده کند، این تفاوت نه تنها سطح تحصیلات فرد را نشان میدهد، بلکه به او کمک می کند که اگر مخاطبش منظورش را متوجه نشد، به راحتی با استفاده از کلمات دیگری منظورش را برساند، همینطور به او کمک می کند که شیوا تر و زیبا تر صحبت کند.

 

Lexical Complexity In Ielts%20by%20babak%20ebadi

 

فرض کنید که شما فقط کلمه Good را برای تعریف کردن به زبان انگلیسی بدانید و حالا بخواهید از فردی که به او بسیار علاقه دارید تعریف کنید، چه خواهید گفت؟

!You are good

فکر نمی کنم از ته دل شما را راضی کند و حق احساساتان را ادا کرده باشید، هر چقدر کلمات بیشتری برای بیان تفکرات و احساساتان بدانید باز در حقیقت کم است، در حقیقت زبان هنوز ابزار کاملی برای بیان افکار و احساسات ما نیست و چه بسا احساساتی که ما داریم ولی کلمات دقیقی برای بیانشان نداریم، حال چه برسد به شما اگر همین میزان کلماتی که داریم را نیز ندانید، در آزمون آیلتس IELTS نیز این قاعده مستثنا نیست، هر چقدر کلمات بیشتری بدانید و با کمک الگوهایی که به شما می آموزیم این کلمات را در جای درستشان به خوبی استفاده کنید، نمره شما در آزمون بهتر خواهد شد. در زمینه منابع خوب لغت در مقاله دیگری راهنمایی های مفیدی کردم که امیدوارم بخوانید و هر روز موفق تر باشید.

 

 

خوب حالا که می دانید چه چیزی در آزمو آیلتس IELTS نمره شما را بیمه می کند، وقت آن است که شروع به تمرین کنید و با سوالات نمونه واقعی آزمونهای قبلی و همینطور مدرسین خوب ما آنقدر تمرین داشته باشید که برای ازمون با اعتماد به نفس حاضر شوید، خبر خوب اینکه بانک سوالات آزمون مصاحبه آیلتس IELTS محدود است و بارها دیده شده که سوالات زبان آموزان ما در روز آزمون مصاحبه آیلتس IELTS تکراری باشد و قبلا در کلاس تمرین کرده باشند.

 

با آرزوی موفقیت برای شما که به فردایی بهتر می اندیشید

بابک عبادی

 

پانزدهم آوریل 2013

بیست و پنجم فروردین 1392

نظر خود را اضافه کنید.

0
/component/komento/?controller=captcha&task=display&tmpl=component&captcha-id=654912
شرایط و قوانین.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره ها و ثبت نام با ما تماس بگیرید

کارشناسان آموزش به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

ارتباط با ما