سه شنبه 3 خرداد 1401.
امروز :

بهترین منبع یا کتاب لغت معنی برای آزمون آیلتس IELTS  چیست؟

نویسنده: استاد بابک عبادی

منابع لغت معنی بسیاری در بازار وجود دارند که همگی کم و بیش شما را به تقویت لغت معنی و در نتیجه تقویت دایره لغات انگلیسی سوق می دهند، بهرحال تقویت دایره لغات شما را در رسیدن به هدف در آزمون آیلتسIELTS  نیز کمک می کند، ولی وقتی که زمان شما محدود باشد و چندین سال برای مطالعه و یادگیری لغت معنی های مختلف وقت نداشته باشید، سوالی که پیش می آید این است که بهترین منبع لغت معنی برای آزمون آیلتس  IELTS چیست؟

 

here we explain for you the best srouce for ielts vocabularly, the ones which frequently are used in the ielts test

 

با بررسی تقریبا تمامی منابع لغت معنی موجود در بازار تهران و همینطور انتشارات خارجی به این نتیجه رسیدیم که منابعی که موجود هستند، بیش از 40 درصد همبستگی با لغت معانی پیچیده ای که در آزمونهای آیلتس IELTS استفاده می شوند ندارند، حتی کتابهایی مانند Vocabulary for IELTS  نیز از این قاعده مستثنی نیستند.( البته این نظر نتیجه تحقیقات و یافته های موسسه ماست و به رسم یک بحث علمی به نظر دیگر مولفین احترام می گذاریم ) ، پس حال که راه حلی نیافتیم، راه حلی ساختیم.

همانطور که شاید بدانید هرسال گلچینی از آزمونهای واقعی برگزار شده آیلتس IELTS  در کتابهای Past Paper کمبریج چاپ می شود، این کتابها که بانک سوالات گذشته آزمونهای آیلتس IELTS هستند بهترین منبع برای آشنایی با سوالات آینده آزمون نیز می باشند و بر اساس ترتیب انتشار از Cambridge 1  تا شماره 9 منتشر شده اند، صدای گوینده بخش Listening معمولا همان صدای گوینده ای خواهد بود که در روز آزمون با آن برخورد خواهید داشت و همینطور لغت معنی هایی که در این 9 سال آزمون در این 9 کتاب منتشر شده اند همبستگی بالای 80 درصد با لغت معنی هایی خواهند داشت که در آزمون آینده شما می آیند. بعد از یک سال مطالعه و دسته بندی کردن این لغت معنی ها بر پایه متداول ترین ، کلیدی ترین و مشکل ترین، منبعی با ارزش از لغت معنی های مکرر استفاده شده در آزمونهای آیلتس IELTS آماده کردیم، این منبع با ارزش به همراه معنی و مثال هر لغت معنی که از دیکشنری پر کاربرد Oxford Student برای هر لغت استخراج شده و در بیش از 14 قسمت در دسترس زبان آموزان موسسه قرار می گیرد و بخشی مهم از بسته آموزشی هر هفته را تشکیل می دهد. همینطور آزمونهای تشریحی را نیز بر پایه آزمون یادگیری این لغت معنی ها بر اساس یادآوری آنها طراحی کردیم، در این آزمونها زبان آموز بدون اینکه مانند تستهای چند گزینه ای پاسخ ها را ببیند، مجبور است که لغت را به یاد آورد و بنویسید و سپس آزمون برای او تصحیح می شود و اگر صحیح بود و اشتباه دیکته نداشت امتیاز آن لغت را دریافت می کند. ( اشتباه دیکته از این لحاظ مهم است که در آزمون آیلتس IELTS نیز امتیاز منفی دارد. یعنی از ارزش پاسخ صحیح کم می کند.)

 

Vocabulary For Ielts Babake

 

 

نتیجه این تالیف در یک سال گذشته باورکردنی نبود، تکرار شدن بیش از اندازه این لغات در آزمونها و نقش کلیدی آنها در آزمونها باعث می شود که یادگیری این لغت معنی ها برای زبان آموز آرامش خاطری ایجاد کند و بهترین پیشرفت در زمان محدودشان باشد.

اما آیا این لغت معنی ها تنها لغت معنی های مفید برای آزمون آیلتس IELTS هستند؟ پاسخ سوال خیر است، بر خلاف آزمون تافلTOEFL  که مفهوم گرا  و کلی گراست، آزمون آیلتس   IELTS جز گراست و پاسخ برخی از سوالها تنها با دقت به جزییات و کلمه ای کوچک در خلال جملات قابل تشخیص هستند، به عبارت دیگر کلماتی از جنس Object، مانند اشیاء در آزمون آیلتس IELTS از اهمیت بالایی برخوردار هستند، بعنوان مثال کلمه Cot که به معنی تخت بچه است می تواند نقش مهمی در یک آزمون Listening بازی کند، حال سوال این است که بهترین منبع برای یادگیری سریع  تمامی لغت معنی های اشیاء مهم در آزمون آیلتس IELTSچیست؟ برای زبان آموزان بهترین منبع لغت معنی اشیاء را بعد از بررسی و مرور تمامی کتابهای لغت معنی موجود در سال 1390 یافتیم، این منبع که تا امروز بیش از دو سال است که زبان آموزان را با موفقیت برای آزمون آماده می کند، کتابهای باریک و نسبتا آسان انتشارات Long man  هستند که در سه رنگ آبی، زرد و قرمز در بازار منتشر می شوند.

Advanced%20vocabulary%20%20idiomIntermediate%20long%20man%20vocabulary

Elementary%20blue%20book

 

 

تنها ضعف این کتابها کم بودن تمرینات آنهاست که باعث می شود زبان آموز به راحتی آنچه می آموزد را فراموش کند، برای برطرف شدن این ضعف معانی تک تک لغات و مثالهایی برای هر لغات را علاوه بر آنچه در اصل کتاب آمده در بسته آموزشی در اختیار زبان آموز قرار دادیم و همینطور بخشی در آزمون تشریحی برای آزمون یادگیری این لغات معنی ها در نظر گرفتیم، آزمونها به گونه ای در نظر گرفته شده اند که اشتباهات زبان آموز در آزمون بعدی مورد پرسش قرار گیرد. ، به این ترتیب حافظه زبان آموز مرتبا تحریک می شود و یادگیری لغت معنی های اشیاء را که از سخت ترین و وقت گیر ترین مراحل یادگیری است آسان کردیم، این روش نیز موفقیت زبان آموزان را بیشتر از قبل کرد و به ما نیز این افتخار را داد که بهتر خدمت کنیم و موفقیت بالاتری داشته باشیم.

 

 در حال حاضر دو چالش بعدی در مسیر آموزش لغت معنی ها برای موسسه عبادی این است که به چه نحو حقوق معنوی بسته های آموزشی و حق کپی برداری را در ایران حفظ کنیم و از کپی کردن بدون اجازه موسسات دیگر و تغییر نام مولف جلوگیری کنیم؟ (گرچه نرم افزار آفیسی که برای تالیف این منابع استفاده شده Original نیست و این عذاب وجدان را فراهم می کند که آیا ما خومان به قانون کپی رایت احترام می گذاریم که توقع متقابل داریم؟!) همینطور بعنوان یک روانشناس این سوال قدیمی هنوز بی جواب است که وقتی زبان آموزی به هدف شرکت در آزمون آیلتس IELTS ثبت نام می کند ولی حتی برای یک جلسه تمرین های منزلش را انجام نمی دهد و از آنچه برای موفقیتش طراحی کردیم استفاده نمی کند چه باید کرد؟ شاید در دوران کودکی فرض بر این بود که گروهی از شاگردان تنبل هستند، ولی حقیقت این است که متقاضیان آزمون آیلتس IELTS معمولا گروه هایی از اقشار مردم هستند که سخت کوش ولی بسیار گرفتار هستند، و گاهی این گرفتاری انرژی کافی برای مطالعه در منزل برای آنها نمی گذارد، گاهی نیز عادت های اشتباه باعث می شود که زمان زیادی صرف تماشای تلویزیون، مکالمات تلفنی دوستانه و از دست رفتن ساعات با ارزش منزل شود. در نتیجه علاوه بر بسته های آموزشی که زبان آموزان به منزل می برند، تمامی تلاش ما این بوده که لغت معنی ها در تمرین های ساخت یافته Speaking  بسیار تکرار شوند. اما با این همه موفقیت قطعی هنوز شامل زبان آموزانی است که بسته های آموزشی را در منزل مطالعه و تمرین می کنند. شاید باید بپذیریم که موفقیت همیشه از آن کسانی است که برای رسیدن به موفقیت سخت کوش هستند و آنقدر تمرکز دارند که آرزویی را که رویاست به یک واقعیت تبدیل کنند، آرزویی که کلید اصلی آن تنها یک گواهی نامه کسب نمره حداقل 7 در آیلتس IELTS است.

 
 

The Best Ielts Book For Voc

 

با آرزوی موفقیت برای شما که به فردایی بهتر می اندیشید.

بابک عبادی

‏سه شنبه‏، 09‏ آوريل‏ 2013

نظر خود را اضافه کنید.

0
/component/komento/?controller=captcha&task=display&tmpl=component&captcha-id=654925
شرایط و قوانین.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره ها و ثبت نام با ما تماس بگیرید

کارشناسان آموزش به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

ارتباط با ما