چهارشنبه 29 دي 1400.
امروز :

Different Perspectives

منظور از دیدگاه متفاوت چیست؟

یک جسم کروی را مجسم کنید که در یک سطح آن یک فرورفتگی وجود دارد، این فرورفتگی تنها از یک زاویه قابل مشاهده است و تمامی ناظران دیگر می اندیشند که آن جسم کاملا کروی و بدون فرورفتگی است، گاهی در زندگی مسائل به ظاهر ساده، از زوایای دیگر وقتی مطالعه می شوند، جزییات و حقیقت های متفاوتی را بر ملا می کنند.

آیا خوشبینی در زندگی درست است؟

حتما شنیده اید که نیمه پر لیوان را نگاه کردن بهتر از نیمه خالی است، ولی حقیقت این است که دیدگاه کامل آن است که هر دو نیمه لیوان را در کنار هم نگاه کنیم یعنی دیدگاه های مختلف را در کنار هم بررسی کنیم.

 

آیا تنوع دیدگاه مفید است؟

انسانها وقتی که فقط با یک دیدگاه واقعیت را نگاه می کنند، تک بعدی و محدود می شوند و نمی توانند واقعیت را آنطور که هست ببینید، بلکه فقط یک دیدگاه از واقعیت را درک می کنند.

 

آیا همه دیدگاه ها واقعی هستند؟

بله، هر دیدگاهی به واقعیت درست است، اما هر دیدگاهی نتیجه ای متفاوت در بر دارد، همه دیدگاه ها درست هستند و تفسیری از واقعیت هستند، ولی هر دیدگاهی پیامدی و اثری متفاوت دارد. به عنوان مثال اگر بخواهید منزلی را برای صرفه جویی در مصرف انرژی تجهیز کنید با زمانی که بخواهید منزلی را با دیدگاه طراحی داخلی تجهیز کنید نتیجه متفاوتی خواهید دید. بهینه سازی مصرف انرژی برای شما صورتحساب قبض برق کمتری به ارمغان خواهد آورد، در حالیکه طراحی داخلی برای شما محیط نشاط بخش تری را بوجود می آورد، باهوش آن است که هر دو این دیدگاه ها را در کنار هم بکار گیرد

 

 

بهترین روش ارتباط با دیگران چیست؟

انسانهای باهوش تر، همیشه تلاش می کنند که دیدگاه های مختلف درباره واقعیت را ببینند و این را متوجه باشند که دیگران با چه دیدگاهی به واقعیت نگاه می کنند، به غیر از این روشی برای برقراری ارتباط وجود ندارد.

 

دیدگاه ها در یادگیری زبان انگلیسی چه نقشی دارند؟

در یادگیری زبان انگلیسی، آن زبان آموزانی موفق هستند که دیدگاه های زبان آموزان موفق را می شناسند و دنبال می کنند، به سادگی می توان تفاوت دیدگاه های زبان آموزان موفق و ناموفق را حس کرد. در اینجا تفاوت های مهم این دیدگاه ها را با هم مقایسه می کنیم.

 

دیدگاه اول: موفقیت مسولیت کیست؟

زبان آموز موفق همیشه خودش را مسولیت موفقیت خودش می داند و به موسسه و مدرس به عنوان یک وسیله برای موفقیت نگاه می کند، او زمانش را با اندیشیدن به اینکه چه انتقادی از سیستم بکند هدر نمی دهد، بلکه اگر اعتماد دارد که سیستم آموزشی موفقی را پیدا کرده است، باقی زمانش را برای کسب موفقیت از این سیستم می کند.

زبان آموز ناموفق همیشه به دنبال سیستم آموزشی بهتری می باشد، در حقیقت از برنده شدن می هراسد و به دنبال دلیلی است که فرض کند که هنوز شرایط موفقیت را ندارد، این گروه از زبان آموزان پیوسته از یک متد تدریس به متد تدریس دیگر، از یک موسسه به موسسه دیگر نقل مکان می کنند و این حقیقت را فراموش کردند که نقش فعال اصلی برای موفقیت خود آنها هستند.

گاهی این سوال پیش می آید که آیا به راستی می خواهیم به موفقیت برسیم، یا می خواهیم همیشه درگیر رسیدن به موفقیت باشیم؟

 

دیدگاه دوم: مسئله یا مشکل؟

یک نگاه به زبان آموزان موفق، نشان می دهد که آنها در زندگی هر پیامدی را که مخالف مسیر رسیدن به آرزوهایشان باشد به شکل یک مسئله نگاه می کنند، به عبارت ساده تر ناامید نمی شوند و نمی اندیشند که به مشکلی رسیدند، آنها با ذهنی منطقی و با روحیه تحقیقی به دنبال یافتن راهکاری برای حل مسائل هستند.

زبان آموز ناموفق: زبان آموز ناموفق می اندیشد که مسیر رسیدن به موفقیت باید راحت، سریعت و بدون مسئله باشد، به همین علت به محض بروز مسئله، ناامید یا عصبی می شود و رها می کند.

 

دیدگاه سوم: نظم یا بی نظمی کدام یعنی آزادی؟

زبان آموز موفق برای زندگی شخصی اش نظمی دارد و ساعت تمرین و مطالعه او ثابت است ، این نظم به او کمک می کند که بتواند زمانش را بدون استرس مدیریت کند و به مطالعه عادت کند و احساس کند که همیشه در مسیر موفقیت در حال حرکت است.

زبان آموز ناموفق از نظم و برنامه ریزی در منزل بیزار است و این که هر کاری را در ساعت خاصی انجام دهد را نوعی عدم آزادی می بیند، او می اندیشد که داشتن برنامه در منزل، یعنی از دست دادن آزادی، او اینکه هر لحظه هرکاری اراده کند را بتواند انجام دهد را نوعی آزادی می بیند، در نتیجه هر روز برای زمان مطالعه و تمرین زبان انگلیسی در منزل باید از اول تصمیم بگیرد و بین کارهایی که لازم است در آن روز انجام شود برنامه ریزی کند، این مسئله سطح استرس او را افزایش می دهد و طبق قانون مورفی روزهایی خواهد بود که نتواند تمرین های منزلش را انجام دهد.

 

دیدگاه چهارم: موفقیت آسان است یا سخت؟

زبان آموز موفق: او می داند که موفقیت ساده است، یعنی رسیدن به مهارت عالی در سطح زبان انگلیسی ممکن است و مسیر و روش آن تعریف شده و روشن است، اما می داند که این مسیر آسان نیست، چون اگر آسان بود همه به سرعت به موفقیت در زبان انگلیسی می رسیدند، او با کفش آهنی مسیر را شروع می کند و می داند که باید زمان کافی، هزینه کافی و همینطور نظم کافی برای رسیدن به موفقیت داشته باشد.

زبان آموز ناموفق: او می اندیشد که رسیدن به موفقیت باید آسان و سریع باشد، در نتیجه مجذوب تبلیغاتی می شود که به او وعده می دهند مثلا در 30 ساعت تمرین زبان انگلیسی به مکالمه مسلط شود، زبان آموز ناموفق از آغاز راه احساس خستگی می کند، او حتی تا آنجا پیش می رود که از موسسسه و مدرس توقع دارد به او روحیه و اعتماد به نفس دهند که مطالعه کند. او فراموش کرده که موفقیت آسان نیست و به قول انگلیسی ها

No Pain, No gain

 

ترکیب دیدگاه ها یعنی چه؟

هیچ دیدگاهی همانطور که ذکر شد نادرست نیست، به عبارت دیگر هیچ دیدگاهی به تنهایی کامل نیست، به عنوان مثال همانطور که داشتن نظم و زمان بندی ثابت برای مطالعه در منزل موفقیت بالاتری در یادگیری زبان انگلیسی ایجاد می کند ولی این نیز حقیقت است که برنامه ریزی و زمان بندی ثابت برای انجام کارهای مختلف در منزل به مرور افسردگی ایجاد می کند و انسان به هرج و مرج نیاز دارد، با ترکیب این دو دیدگاه به حقیقت نزدیک تر می شویم، زبان آموز موفق تر آن است که برای روزش برنامه ریزی ثابتی داشته باشد، ولی روز/روزهایی در هفته را نیز به عنوان روز تعطیل بدون برنامه ریزی طی کند، یعنی روزی که در آن هر چیزی ممکن است و هیچ قانون و برنامه ریزی شخصی وجود ندارد.

ترکیب دیدگاه ها شما را از واقعیت به سمت حقیقت پیش می برد، به همین علت در شرکت های موفق و بزرگ، اگر یک بورد تصمیم گیرنده همه از آغاز هم عقیده باشند، نشانه این است که نسبت به گروهی از دیدگاه ها غافل هستند و به همین علت همیشه در هنگام تصمیم گیری تلاش می کنند که دیدگاه های متضاد را در کنار هم در نظر گرفته و بررسی کنند و به نتیجه نرسند مگر اینکه قبل از آن مطمئن باشند که چند دیدگاه متفاوت را بررسی کرده باشند.

از امروز به انسانهای اطرافتان بدون قضاوت نگاه کنید و تلاش کنید دیدگاه هر کدام را در زندگی و پیامد دیدگاهش را بررسی کنید، با کمال تعجب متوجه خواهید شد که حتی دیدگاه یک فرد بازنده از دیدی برای او مفید است، آن گاه شاید به این نتیجه برسید که احساس شادی و غم نتیجه این است که دیدگاه شما با هدف شما همراه است یا خیر؟

 

 

با آرزوی موفقیت برای شما که به فردایی بهتر می اندیشید

 

 
 
 
 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره ها و ثبت نام با ما تماس بگیرید

کارشناسان آموزش به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

ارتباط با ما