جمعه 8 بهمن 1400.
امروز :

چطور برای پاسخگویی به سوالات بخش Speaking    آماده باشیم و ایده داشته باشیم؟

 

آیا سوالات بخش Speaking  تکرارپذیر هستند؟

 

بلی تکرار پذیر هستند و بسیاری از سوالات بارها و بارها از داوطلبان پرسیده شده است و بعنوان مدرسی که سالهاست برای آزمون آیلتس (آیلتز، ایلتس (IELTS تدریس می کند بارها و بارها مشاهده کرده ام که از زبان آموزان سوال کاملا یکسانی پرسیده شده است، یک مورد جالب زمانی بود که خانم و آقایی که نامزد بودند در آزمون با اختلاف زمانی یک ماه شرکت کردند و چه جالب که از هردو بعنوان سوال اصلی بخش Ielts Speaking ( آیلتس، آیلتز، ایلتز)  پرسیده شده بود که بزرگترین تغییری که در زندگیشان دادند چه بوده است.

 

به چه شکل می توان برای سوالات آزمون Speaking  ایده داشت و بهتر صحبت کرد؟

معمولا این سوالات مربوط به معلومات عمومی و مسائلی است که هر شخصی در مورد آنها قبلا فکر کرده است و با آن موارد در زندگی اجتماعی روبرو شده است، بعنوان مثال تفاوت بین رستوران Fastfood  با سنتی، یا فواید استفاده از موبایل، یا طریقه محافظت از بناهای تاریخی، یا مسافرت مورد علاقه، یا مدرس محبوب، یا هنر پیشه محبوب، یا خاطراتی از دوران کودکی، یا صحبت در مورد استرس و روش کنترل آن، و یا از این موارد، با این حال در صورتیکه شما بتوانید لیستی از مواردی که معمولا در آزمون پرسیده می شوند را تهیه کنید و از قبل برای این سوالها تمرین کنید، مسلما نتیجه بهتری خواهید گرفت و در روز آزمون موفق تر خواهید درخشید.

مهمترین مسئله در هنگام آزمون Speaking داشتن ذهنی آماده است، یعنی با نحوه و نوع سوالات به اندازه کافی آشنا باشید و سوالات مشابه را بارها و بارها پاسخ داده باشید و همینطور جملات کافی در ذهن برای ساختن سخنرانیتان آماده باشد.

علاوه بر آشنایی با نمونه سوالات که اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد، استفاده از یک روش پاسخگویی سیستماتیک نیز به شما کمک می کند که بتوانید پاسخگوی تمامی سوالات باشید و بهترین نمره را بگیرید.

 

اگر ایده ای ندارید که در پاسخ به سوالات Speaking  چه بگویید.

یکی از ابداعاتی که در آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی انجام دادم و   موفقیت زبان آموزان این دوره ها را در بخش Speakingتضمین کرد، ترکیب فنون سخنرانی با مهارت Speaking  بود، به این ترتیب زبان آموزان نه تنها توانستند برای موضوع Speaking  حضور ذهن کافی داشته باشند بلکه بسیار زیبا و شیوا صحبت می کنند و بهترین نمره را می گیرند.

اما درباره فنون سخن وری... ، ابداع این سیستم به نام USB_Speaking   بسیار ساده بود، متوجه شدم که بسیاری از زبان آموزان با اینکه مهارت کافی در Speaking  دارند و می توانند به خوبی و با تسلط به زبان انگلیسی صحبت کنند، اما در روز آزمون و در هنگام مواجه شدن با سوال کارتی (Cue question)  بخش IELTS Speaking ( آیلتس، آیلتز، ایلتز) عملا ایده ای ندارند که چه بگویند و مشکل اصلی این نیست که نتوانند صحبت کنند بلکه این است که ایده ای برای گفتن ندارند، این امر باعث می شود که Examiner  به اشتباه بیاندیشد که آنها در جمله سازی و بیان مطلب کند هستند و نمره بخش Fluency  آنها را کاهش دهد ( می دانیم که Examiner  نمره بخش Speaking  را بر اساس سه پارامتر مشخص می کند که یکی از آنها روانی صحبت یا همان Fluency  است.)  پس به فکر ابداع سیستمی افتادم که داوطلبان بتوانند در مورد هر موضوعی که پیش آید با شیوایی و به اندازه کافی صحبت کنند، این فن که در حقیقت نوعی سیستم برای سخنوری است را به شکل یک متد تمرینی بسط دادم و هر زبان آموز قبل از اینکه برای آزمون مصاحبه Speaking  برود، بیش از 40 موضوع را به این روش تمرین می کند و با آرامش و اعتماد به نفس کافی راهی آزمون می گردد.  در این سیستم زبان آموز می آموزد که چطور مانند یک سخنران در باره هر موضوعی قادر به اظهار نظر درست و منطقی باشد حتی اگر ایده چندانی درمورد آن ندارد، همینطور تکنیک هایی را می آموزد که قابلیت بسط موضوع را ممکن می سازند و امکان استفاده از جملات پیچیده تر را بدون نیاز به تمرکز زیاد بوجود می آورند.

 

چطور با اعتماد به نفس بیشتری برای آزمون Speaking  آماده شویم؟

همواره در زندگی مهم است که با مسائلی که از آن هراس داریم روبرو شویم، بعنوان مثال رانندگی که امری پرخطر است، با تمرین و مهارت آسان و لذت بخش می شود و جاده و سفر یکی از تفریح های زندگی شما می گردد، همینطور است در مورد آزمون Speaking ، لذت مصاحبه با Examiner  می تواند جایگزین ترس و استرس روز آزمون باشد اگر شما با موارد زیر بیشتر آشنا باشید:

 

به چه پارامترهای در تخصیص نمره شما از بخش IELTS SPEAKING ( آیلتس، آیلتز، ایلتز)  تاثیر دارند؟

چه نوع سوالاتی در بخش آزمون پرسیده می شوند؟

بارم سوالات هر بخش Speaking  به ترتیب چگونه است؟

باید ها و نباید هایی که در هنگام آزمون Speaking  وجود دارند چیستند؟

 

البته همه این موارد در دسترس زبان آموزان این دوره ها قرار می گیرد، ولی قصد از نوشتن این مطلب تبلیغ  این دوره ها نیست، به همین دلیل تلاش می کنم به زودی مطالب بیشتری در این زمینه را در اختیار عزیزان زبان آموز قرار دهند.

به امید اینکه هر جا که هستید، موفق تر و شاد تر باشید

منابع سوالات Speaking  تکرار ی هستند بیشتر تمرین کنید تا بیشتر آماده باشید!

 

همینطور در تایید این سوال که آیا منابع سوال ( بانک سوال)  آیلتس در بخش Speaking  محدود و تکرار پذیر هستند به این قسمت  از سایت مشهور www.ielts-blog.com توجه کنید.

I don’t know why, but people assume that IELTS questions never repeat – when this blog is a proof that they do, and quite often. I’ve got an email from a student that said: “You know what is really ironic? I saw my speaking question the night before my exam in IELTS-Blog, but thought I will never get the same and didn’t practice for it.”

Do yourself a favor – go through the list of recent exams and familiarize yourself with the latest questions. The best chances to get the same questions as before are, of course, in the Speaking test, however in the Writing test we too have seen that the questions were repeated over time.

And above everything else – good luck with your preparation and I wish you an easy exam!

 

با آرزوی موفقیت برای شما

بابک عبادی

 

بابک عبادی

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
/component/komento/?controller=captcha&task=display&tmpl=component&captcha-id=632310
شرایط و قوانین.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره ها و ثبت نام با ما تماس بگیرید

کارشناسان آموزش به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

ارتباط با ما